Robíte pravidelnú údržbu svojho počítača ?
Osobný počítať alebo notebook už dnes berieme ako samozrejmosť a drvivá väčšina z nás ho používa denne. Tým, že sa počítače využívajú stále čoraz častejšie, zvyšuje sa zároveň ich náchylnosť na poruchy. Stalo sa Vám, že keď ste počítač súrne potrebovali a on práve vypovedal poslušnosť? V tom momente, by ste dalo čokoľvek zato, aby fungoval. Bohužiaľ zraniteľnosť počítačov si uvedomíme až v okamihu, keď sa niečo podobné stane. Počítať je tiež len zariadenie, ktoré sa môže pokaziť a má určitú životnosť. Preto s tým treba rátať.
S počítačom je to podobné ako s autom. Ak sa oň pravidelne staráte vydrží Vám dlhšie. Pri aute berieme ako samozrejmosť, že treba ísť každý rok na preventívnu prehliadku, v zime treba prezuť na zimné pneumatiky a pod. Ale pri počítačoch si to nikto z nás neuvedomuje. Nie že by sme nechceli, ale veľa ľudí ani nevie, že počítač tiež potrebuje svoju starostlivosť . Preto sa Vám pokúsim dať niekoľko rád, ako sa o svoj počítať starať a predĺžiť tak jeho životnosť.
1. Z času na čas si počítať vypnite. Veľa krát sa stáva, že mi zákazníci prinesú počítať na opravu, pretože im nefungujú niektoré programy, že je počítač stále akýsi spomalený a pod. V drvivej väčšine zistím, že v pozadí beží veľké množstvo programov, ktoré sa medzi sebou „bijú“ a zároveň je spustených množstvo aplikácii. Po jednoduchom reštarte počítača sú už problémy zákazníka zázračne vyriešené. Tak ako si aj vy v noci idete ľahnúť , aby ste vypli a oddýchli si, tak aj počítač potrebuje oddych. Preto svoj počítač nedávajte len do spiaceho alebo úsporného režimu, ale z času na čas ho vypnite, aby sa mohli bežiace programy a aplikácie ukončiť.
2. Kvalitný antivírusový softvér. V dnešnej dobe takmer všetky informácie získavame z internetu a chrániť tak počítač pred nebezpečnými vírusmi ,by malo byť samozrejmosťou. Nie každý to ale robíme. Je pravda, že veľkú úlohu to zohrávajú peniaze, pretože kvalitný antivírusový softvér nie je zadarmo, ale investícia do softvéru sa Vám môže vrátiť ak ochráni počítať pred stratou dát. Sú prípady, kedy vírus paralyzuje počítač do takej miery, že musíme pristúpiť ku kompletnej reinštalácii systému a dáta nie je možné zachrániť. Málokto ale vie, ako sa taká reinštalácia robí, preto aj výdavky na opravu v počítačovom servise nebudú malé. Preto zvážte, či investícia približne 50€ ročne nie je predsa len výhodnejšia. Osobne mám najlepšie skúsenosti s ESETom. V prípade, že rozmýšľate o antivírusovom programe, môžete nás kontaktovať a radi Vám poradíme.
3. Vymazávanie nepotrebných súborov. Určite ste už niekedy pri hľadaní adresárov natrafili na priečinok TEMP. Je to priečinok, kde sa ukladajú dočasné súbory potrebné pri inštaláciách a fungovaní niektorých programov. Po skončení programu ich už daný počítať nepotrebuje, ale aj napriek tomu ostávajú uložené v počítači. Tým nám berú miesto na disku a čo je horšie, je to miesto, kde sa často schovávajú vírusy. Ak vymažete súbory uložené v tomto priečinku, zrazu objavíte viac miesta na pevnom disku(môže to byť rádovo v GB). Tieto súbory sú však skryté a na vymazanie môžete
použiť program, alebo postup, ktorým odkryjete skryté súbory. Ale postup až niekedy nabudúce.
4. Zbaviť počítač od nečistôt. Myslím tým hlavne prachu a rôznych nečistôt. Doma upratujete každý týždeň, pretože sa tvorí množstvo prachu, prečo by ste nemali to isté urobiť s vašim počítačom? Samozrejme nemusíte to robiť každý týždeň 🙂 ale v závislosti od toho ako často a v akom prostredí sa počítač nachádza, je dobré ho aspoň raz za pol roka vyčistiť. Najviac náchylné na prach sú stolové počítače, ale ani notebooky nie sú výnimky. Stačí počítač zbaviť krytu a opatrne ho povysávať obyčajným vysávačom. Vďaka tomuto kroku, sa nebudú súčiastky toľko prehrievať , čoho výsledkom bude dlhšia životnosť.
Toto sú len základné kroky, ktoré môže urobiť každý z Vás, aj keď nie ste počítačovo nadaný. Pravidelná údržba, ktorú realizujeme u zákazníkov, ale obsahuje ďaleko väčšie množstvo úkonov ako spomínané kroky. Vykonávame navyše kontrolu disku kde sa obnovujú aj poškodené sektory, aktualizácie potrebných programov, hĺbkovú antivírusovú kontrolu, zálohu dôležitých dát a pod. Z časového hľadiska tak servisovanie jedného počítača trvá v rozmedzí 30 minút až jednej hodiny. Zväčša vykonávame pravidelný servis na mesačnej báze, ale máme aj zákazníkov, ktorí využívajú dlhšie časové intervaly. Ak je pre Vás počítačová technika dôležitá, chcete mať zabezpečenú kvalitnú starostlivosť a predĺžiť tak životnosť vašej IT štruktúry, vyplňte formulár na našej stránke , ktorý nájdete aj tu a my Vám bezplatne vypracujeme cenovú ponuku.
Takže starajte sa o vaše počítače a doprajte im trocha starostlivosti 🙂